Rozmaitości

Jak stworzyć stronę internetową?

Pisałem już o systemach operacyjnych, urządzeniach wejścia i wyjścia oraz porządkowaniu dysku. Nadszedł czas na strony www, bo pewnie wielu z Was zastanawia się, jak działa strona internetowa, taka jak na przykład www.mlodyparyz.pl.

Strona internetowa to dokument (zbiór tekstu i zdjęć), który jest udostępniony dla całej społeczności. Co należy zrobić, żeby taki „dokument” założyć?  

Potrzebne są: 

  1. własna domena – URL strony, pod którym będzie ona dostępna w internecie (na przykład mlodyparyz.pl);
  1. miejsce utrzymywania strony, czyli tzw. hosting – tu znajduje się serce każdej strony i przechowywane są wszystkie informacje o niej;
  1. kod strony – kod HTML to specjalny język stosowany do tworzenia dokumentów w formie hipertekstu. 

Z czego zbudowana jest domena? Wytłumaczmy to na przykładzie naszej redakcyjnej strony:

www – ang. World Wide Web („światowa rozległa sieć internetowa”);

mlodyparyz – unikalna nazwa strony;

pl – rozszerzenie domeny. 

Najczęściej spotykaną końcówką w nazwach polskich jest oczywiście „pl”. Istnieje jednak szereg rozszerzeń, które są rozpoznawalne i kojarzą się z określonymi sektorami/branżami. Przykładami są: „org” (przede wszystkim organizacje pozarządowe), „gov” (instytucje rządowe), „edu” (podmioty związane z edukacją).  

Loading

Avatar photo

Patryk Stańczyk

Interesuję się nowinkami informatycznymi oraz technologicznymi. Każdego dnia dążę do zdobywania wiedzy na ten temat. Cechuje mnie komunikatywność, przez co tworzę żywe zespoły zbudowane na wzajemnej pomocy. Jestem otwarty na nowe pomysły, co pozwala mi robić postępy na każdej płaszczyźnie mojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *