Rozmaitości

Porządek na dysku komputera

Do tej pory mogliście już zobaczyć na naszej stronie kilka moich tekstów, w których poruszałem tematy informatyczne. Dziś postanowiłem opisać, jak porządkować dysk oraz jakie programy komputerowe otwierają poszczególne rozszerzenia. 

Porządek w katalogach i plikach to podstawa pracy na komputerze. Segregacja oraz porządkowanie plików i folderów przyśpiesza naszą pracę, a także skraca czas szukania wszystkich potrzebnych materiałów. Ale zanim zaczniemy, warto poznać (lub też przypomnieć sobie) dwa pojęcia: 

  • Plik – mający swoją nazwę i traktowany jako całość zbiór danych zapisanych na dysku komputera lub innym nośniku. Nazwa pliku składa się z nazwy właściwej oraz rozszerzenia np. nazwa_pliku.jpg, nazwa_pliku1.doc, nazwa_pliku2.pdf. 
  • Katalog (folder) – przestrzeń na dysku komputera lub innym nośniku (dysku, pendrivie), w której mogą być zapisywane pliki i inne foldery.  

Każdy program komputerowy otwiera określone rozszerzenia: 

MS Word: doc, docx 

OpenOffice Writer: odt 

MS Excel: xls, xlsx 

Odtwarzacz filmów: mp4, avi 

Przeglądarka obrazów: jpg, png 

Odtwarzacz muzyki: mp3 

Program: exe 

Loading

Avatar photo

Patryk Stańczyk

Interesuję się nowinkami informatycznymi oraz technologicznymi. Każdego dnia dążę do zdobywania wiedzy na ten temat. Cechuje mnie komunikatywność, przez co tworzę żywe zespoły zbudowane na wzajemnej pomocy. Jestem otwarty na nowe pomysły, co pozwala mi robić postępy na każdej płaszczyźnie mojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *