Rozmaitości

System operacyjny w komputerze

W poprzednich tekstach opisywałem dla Was skróty klawiaturowe, serce komputera oraz urządzenia wejścia i wyjścia. Teraz przyszedł czas, żeby poznać systemy operacyjne.  

Jak można przeczytać na stronie neonet.pl: „System operacyjny to główny program, jaki zainstalowany jest na danym komputerze. W informatyce terminem tym określa się wirtualne środowisko programów, które tworzą bazową platformę umożliwiającą działanie innych aplikacji”. Komputer bez systemu nie będzie działał prawidłowo.  

Istnieje wiele systemów operacyjnych. Można je podzielić na dwie grupy. Jedna z nich przeznaczona jest dla komputerów, a druga to systemy na telefon czy tablet. 

W kategorii systemów komputerowych wyróżniamy między innymi: Windows, macOS i Linux, a w kategorii systemów mobilnych – Android i IOS.  

Ciekawostki o systemach operacyjnych: 

  • Linux – bezpłatna rodzina systemów operacyjnych, twórcą jest Linus Torvalds.
  • Windows – stworzony przez Microsoft, płatny system; pierwsza wersja – Windows 1.0 – pojawiła się na rynku w 1985 roku, najnowsza wersja to Windows 11. 
  • macOS – stworzony przez Apple, można go zainstalować tylko na urządzeniach tej firmy, płatny system. 

Loading

Avatar photo

Patryk Stańczyk

Interesuję się nowinkami informatycznymi oraz technologicznymi. Każdego dnia dążę do zdobywania wiedzy na ten temat. Cechuje mnie komunikatywność, przez co tworzę żywe zespoły zbudowane na wzajemnej pomocy. Jestem otwarty na nowe pomysły, co pozwala mi robić postępy na każdej płaszczyźnie mojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *