Rozmaitości

Międzynarodowy Dzień Kobiet – jak to właściwie się zaczęło?

Historia powstania Dnia Kobiet ma związek z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, to największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia z 28 lutego 1909r. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet. Odbyły się liczne strajki pracownic branży włókienniczej.

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później – 8 marca 1910 roku. Po raz pierwszy faktycznie świętowano i prowadzono obchody w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Na przestrzeni kolejnych lat manifestacje, w których opowiadano się za prawami kobiet łączono także z protestami antywojennymi.
Warto pamiętać o tym, że tradycja obchodzenia Dnia Kobiet powstała na gruncie walki o równouprawnienie kobiet – równe traktowanie bez względu na płeć. Dlatego wręczanie prezentów z okazji Dnia Kobiet, kojarzonych z tradycyjnie wykonywanymi przez kobiety obowiązkami, nie jest mile widziane. Z tego względu lepiej nie obdarowywać pań, np.: akcesoriami kuchennymi.

Tradycyjnie w Dniu Kobiet wręczano paniom kwiaty. Za czasów PRL-u najpopularniejszymi były goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło czy ręcznik zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych, a obchodzenie Dnia Kobiet w zakładach pracy było obowiązkowe.
Aby uhonorować kobiety z klasą w dniu ich święta, najważniejsze jest, aby nie robić tego z przymusu, a wręczanie upominków nie było nacechowane sztucznością czy ośmieszaniem.
Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2024 roku obchodzimy więc 113 Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet na świecie świętowany jest w ok. 30 krajach, jednakże nie w każdym z nich obchody tego święta przypadają 8 marca. W niektórych krajach świętowanie trwa znacznie dłużej niż jeden dzień. Postanowiłam, że wybiorę kilka miejsc w, których celebracja tego święta jest najciekawsza i to przedstawię.
W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca jest Dniem Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawisają plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. Natomiast 8 marca we Włoszech panie otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej, ale co ciekawe kobiety sobie nawzajem także dają kwiaty w prezencie. W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet jest dniem, w którym odbywają się wykłady i prelekcje związane z emancypacją kobiet oraz ich historycznymi osiągnięciami. W prowincji Guangdong w Chinach mężczyźni organizują wycieczki górskie… w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta.

W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w int praw kobiet. Panie walczą o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o sobie i swoim ciele.
W Iranie obchodzenie Dnia Kobiet jest zabronione. Ma to związek z rewolucją kulturową, a właściwie z jej cofnięciem, które dokonało się w 1979 roku. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju są ponownie coraz bardziej ograniczane.

Dzień Kobiet w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy. Polki są w swoich miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki, np.: słodycze. Nieco inaczej Dzień Kobiet obchodzony jest w polskich rodzinach. Mamy, babcie, córki i wnuczki w tym dniu dostają od mężczyzn najczęściej kwiaty, ale bywa, że obdarowywane są innymi upominkami zamiast kwiatów. Najpopularniejszymi prezentami na Dzień Kobiet jest: biżuteria, perfumy, voucher do SPA, ale równie dobrze można ukochanym kobietom sprezentować coś innego, np.: coś związanego z ich pasjami: farby do malowania, sportowy zegarek, zestaw narzędzi ogrodniczych, bilety do teatru itp.
W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty swoim koleżankom, a także nauczycielkom. To miła tradycja, o której warto opowiedzieć dzieciom. Można także urozmaicić ten dzień o własnoręczne laurki lub zorganizować zabawy na Dzień Kobiet.

Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, sięgające tradycją do dziesiątek lat wstecz. Warto je celebrować, bo przynosi niezapomniane chwile, pełne miłości, szacunku i wzajemnego zrozumienia 🙂 .

Loading

Avatar photo

Maja Pysera

Uczęszczam do Szkoły Podstawowej w Parzęczewie. Moimi pasjami są sport i robienie paznokci. Nie boję się nowych wyzwań i działań. Jestem otwarta na ludzi, zawsze chętnie służę pomocą. Lubię spacery, oglądanie filmów i spotkania ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *