KulturaPodróże

Młody Paryż w podróży – greckie wakacje

Jak opisać Grecję w trzech słowach? Morze, słońce i wyspy! To piękny i ujmujący kraj, który ostatnio miałam okazję ponownie odwiedzić. W tym roku wybór padł na Kos i położoną niedaleko wyspę Nisyros.

Miasteczko Kos

Jest to stolica całej wyspy, a jednocześnie kameralne miejsce, idealne na romantyczną kolację czy zakupy. Miasto to jest niesamowicie klimatyczne, nie brakuje w nim tradycyjnych sklepików z pamiątkami i greckich tawern. Znajduje się tam też duży port, z którego można dostać się na sąsiednie wyspy, a nawet do tureckiego Bodrum. Niewątpliwie popularną atrakcją turystyczną jest platan Hipokratesa – drzewo pierwszego medyka, który pochodził właśnie z wyspy Kos. Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie odwiedźcie to miasto!

Nisyros

To przepiękna, niemal idealnie okrągła, maleńka wysepka, gdzie czuje się klimat prawdziwej Grecji. Znajduje się tam Stefanos – największy na świecie krater aktywnego wulkanu hydrotermalnego. Przyznaję, że robi on ogromne wrażenie, a unoszący się nad nim zapach siarki jest wyczuwalny już z daleka.

Stolica Nisyros – miasteczko Mandraki – przyciąga turystów jak magnes, bowiem jego zabudowa (białe, zawieszone na skałach domki z niebieskimi okiennicami i wąskie uliczki) przypomina przepiękne Santorini. Miałam okazję skosztować tam lokalnych produktów – Soumady (napoju migdałowego) i lodów pomidorowych, które okazały się przepyszne! Pokochałam to miejsce!

Przyroda

… jest niewątpliwie jednym z największych atutów Grecji. Ogromne gaje oliwne, palmy, aloesy, kolorowe oleandry i gigantyczne fikusy… Mogłabym opowiadać o tym godzinami. Trzeba wspomnieć również o przepięknych, choć czasem kamienistych, zatoczkowych plażach i przejrzystym turkusowym morzu, którego zmieniające się barwy zapierają dech w piersiach. Nurkując, podziwiałam podwodną roślinność i cudowne kolorowe rybki. Wschody i zachody słońca nad Morzem Egejskim to coś, co zostaje w pamięci na długi czas.

Podsumowanie

Greckie wyspy to świetny wybór na wakacyjną podróż, podczas której można połączyć leniwy wypoczynek na plaży z górskimi wędrówkami, zwiedzaniem, odkrywaniem nowej kultury i starożytnej historii. Śródziemnomorski klimat jest moim zdaniem idealny – słońce przypieka ramiona, a morska bryza łaskocze w policzki. Będąc tam, miałam okazję poznać mentalność Greków, którzy nigdy się nie śpieszą, zawsze mają na wszystko czas, w przeciwności do nas – wiecznie zabieganych i zestresowanych Polaków. To były moje sielankowe greckie wakacje! Polecam!

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w artykule zostały wykonane przez autorkę.

Loading

Avatar photo

Konstancja Kisser

Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej w Parzęczewie, aktualnie uczę się w I Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi (profil biol-chem-mat). Interesuję się naukami ścisłymi, lingwistyką i sztuką. Scena i występy przed kamerą to mój żywioł. Uwielbiam sport oraz podróże. Jestem otwarta na nowe wyzwania i znajomości.

Jeden komentarz do “Młody Paryż w podróży – greckie wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydarzenia z terenu Gminy Parzęczew