KomentarzeKultura

Młody Paryż komentuje #7: Co dalej z Parzęczewem? – perspektywa młodych

Od 1 stycznia 2024 roku każdy mieszkaniec Parzęczewa może dumnie powiedzieć, że pochodzi z miasta. Parzęczew po 154 latach odzyskał bowiem prawa miejskie. Jaki będzie to miało wpływ na rozwój miejscowości? Jakie daje to szanse Młodemu Paryżowi?

Zaledwie dwa miesiące temu Parzęczew stał się miastem. Już teraz gołym okiem możemy dostrzec zmiany jakie zaszły z tego tytułu. Oprócz tych symbolicznych związanych z przyjęciem nowego statusu terytorialnego, na ulicach Parzęczewa zauważamy, np.: kursującą komunikację miejską. Jednak czy w przyszłości będzie czekać nas ich więcej? Urząd Miasta i Gminy Parzęczew już rok temu publikował ulotki zachęcające mieszkańców do pozytywnego wypowiedzenia się w stworzonej przez instytucję ankiecie. Mogliśmy w niej przeczytać o tym, co przyszłe miasto może zyskać:

Stare i nowe twarze, czyli o sprowadzeniu nowych mieszkańców

W drugim punkcie powyższej grafiki wspomnieni zostali „młodzi ludzie”. Możemy wywnioskować, że Urząd Miasta i Gminy Parzęczew za cel stawia sobie zwiększenie atrakcyjności Parzęczewa w ich oczach. Dlatego zadajmy sobie pytanie – jak zainteresować młodych naszą miejscowością? Być może łatwiej byłoby wychować w lokalnym patriotyzmie tych, którzy już tu zamieszkują i poczekać aż dorosną? Przecież tak się składa, że w Parzęczewie mamy placówki, które można by do tego wykorzystać. Bezpośrednio w mieście jest jedna szkoła podstawowa oraz druga na terenie gminy w Chociszewie. Problem w tym przypadku nie leży jednak w liczbie młodych osób. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o zaangażowanie młodzieży i dzieci w życie miasta. Jak zbudować u najmłodszych poczucie lokalnego przywiązania, skoro większość z nich marzy o ucieczce do większej miejscowości, gdzie życie jest dla nich ciekawsze? Na ten temat możecie przeczytać artykuł zamieszczony na naszej stronie: https://www.mlodyparyz.pl/mlody-paryz-komentuje5-dlaczego-mlodych-nie-ma-na-wydarzeniach-kulturalnych/ . Serdecznie zapraszam, a tymczasem skupmy się na tym, co można już wykorzystać, aby zwiększyć zainteresowanie miastem Parzęczew.

Miasto powinno się rozrastać, w związku z tym zadajmy sobie pytanie, co mogłoby wpłynąć pozytywnie na sprowadzenie nowych mieszkańców? Na pewno to, że Parzęczew leży niedaleko do Łodzi, która dla wielu z nas jest miejscem edukacji i pracy. Po wybudowaniu „S14 – stki” droga z Parzęczewa do Łodzi potrafi zamknąć się w 45 minutach! Pozostając w temacie dojazdów, należy podkreślić, że ułatwieniem dla mieszkańców jest wcześniej już wspominana komunikacja miejska – szczególnie dla tych najmłodszych i ich rodziców. Krótki czas podróży do pracy i szkoły oraz udogodnienia związane z transportem niewątpliwe stawiają Parzęczew na podium wszystkich miast położonych niedaleko od Łodzi, w których szuka się spokoju i bezpiecznego, cichego azylu. Parzęczew może stać się ucieczką od miejskiego tłoku, braku świeżego powietrza i miejsc parkingowych. Miasto ma do zaoferowania najwyższej rangi szkołę podstawową – nowocześnie rozwiniętą placówkę z wszystkimi udogodnieniami dla uczniów. Dla zaciekawionych zostawiam link do filmu promocyjnego: https://fb.watch/qlPSaBYiQD/. Jako absolwent tej szkoły mogę śmiało powiedzieć, że to co zostało w nim zamieszczone, to nie tylko piękne słowa, ale prawda zgodna z faktycznym stanem rzeczy, na czele z wykwalifikowaną kadrą nauczycielską. W Parzęczewie znajdziemy też sklepy, przychodnię lekarską, straż pożarną, bibliotekę czy aptekę. W kwestii lokalizacji Parzęczew ma swój unikany charakter, dzięki geograficznym położeniu pośrodku lasów i polan. Jednak czy to wystarczy, żeby zainteresować ludzi i zachęcić ich do wybrania Parzęczewa na miejsce stałego zamieszkania?

Do tego momentu ci młodzi ludzie mogliby pomyśleć, „że w sumie to fajna miejscowość, niedaleko mojej szkoły lub miejsca pracy i będę miał tam wszystko pod ręką, jednak nigdy o niej nie słyszałem…”. Z odpowiedzią na takie zdanie pojawił się ogólnopolski turniej zorganizowany we wrześniu 2023 r. na parzęczewskim pump truck’u. Na zdjęciach z tamtego wydarzenia ciężko dopatrzeć się starszych ludzi. Najzwyczajniej w świecie pojawiło się wtedy COŚ, co nareszcie przyciągnęło nas. W jakiś sposób złamana została granica, przez którą młodzież nie chciała podejść bliżej do lokalnych wydarzeń, więc może jednak zachęcenie ich do zostania w Parzęczewie jest możliwe? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto zastanowić się nad tym, jak młodzi dowiedzieli się o zawodach. Myślę, że na tej płaszczyźnie odegraliśmy dużą rolę my – nasza Redakcja. Od początku istnienia stawiamy sobie za cel, aby podczas promocji wydarzeń było widać nas – Młody Paryż. Dla nas naturalne jest to, że chcemy zwiększyć liczbę odbiorców, wychodząc poza granice gminy czy powiatu. Siłą rzeczy zainteresujemy kogoś tym, skąd pochodzimy. Trochę w ten sposób poklepałem po plecach kolegów i koleżanki z redakcji, jednakże faktem jest to, że skorzysta na tym zarówno miasto, jak i my. Ciężko o tym nie wspomnieć w artykule o szansach na rozwój.

Rozwój, Unia Europejska i dofinansowania, czyli w skrócie o pieniądzach

Jako trzeci punkt w grafice zmieszczonej na początku tekstu wymieniono dofinansowania. Staliśmy się miastem, co oznacza, że już możemy starać się o dofinansowania z zewnątrz nie tylko dla wsi, ale również dla miast. Dla zobrazowania tego, co może to oznaczać dla Parzęczewa, poniżej lista przykładów tego, co zostało sfinansowane z pomocą środków płynących z Unii Europejskiej (nazwy projektów z poniższego linku):
„Budowa systemu dróg w wiejskiej gminie Parzęczew.”
„Budowa stacji uzdatniania wody w Chrząstowie Wielkim w wiejskiej gminie Parzęczew.”
„Budowa sieci szerokopasmowej na obszarach białych plam w gminach Aleksandrów Łódzki, Parzęczew i Zgierz.”
„Budowa partnerstwa lokalnego gminy Parzęczew z gminami: Zgierz, Wartkowice, Dalików i Łęczyca.”
Patrząc na powyższe, nie trudno zauważyć, że w każdym z wymienionych punktów pojawia się słowo „budowa”. Trudno więc nie wywnioskować, jaki sektor rozwoju gminy wspierają pieniądze z Brukseli. Dla zainteresowanych więcej informacji można szukać tu: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/?search-s=Parzęczew&search-voivodeship=223&search-county=&search-fund=&search-program=&search-number-name-activity=&search-beneficiary=&search-title-of-project=&search-theme=&search-years=.

Jednakże pieniądze dla Parzęczewa nie mogą być bezpośrednio korelowane z Unią Europejską. Środki dla miasta można na przykład pozyskiwać za pomocą lokalnych przedsiębiorców. Im więcej przedsiębiorstw, tym więcej pieniędzy z podatku CIT, a im większe te przedsiębiorstwa, to tym więcej pieniędzy z CIT-u. Jeżeli miasto Parzęczew stanie się atrakcyjne, nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla przedsiębiorców, to najzwyczajniej w świecie na tym zarobi. Jeżeli powstają przedsiębiorstwa, to automatycznie pojawiają się miejsca pracy. Skoro powstają miejsca pracy, to muszą również powstać miejsca zamieszkania dla tych ludzi, których skusiła możliwość zarabiania w Parzęczewie. Odpowiedź na pytanie, gdzie ulokować nowych mieszkańców miasta, już się pojawiła. „Nowy Paryż” to projekt całkiem nowego osiedla na mapie Gminy Parzęczew. O projekcie osiedla możemy przeczytać na stronie Gminy Parzęczew: [https://www.parzeczew.pl/dzialki/]. Podsumowując powyższe, możemy stworzyć schemat rozwoju gminy, w którym promocja (na potrzeby przykładu uznajmy, że zrealizowana przez Młody Paryż) doprowadza do zainteresowania się miastem przez przedsiębiorców, którzy wybierają Parzęczew na siedzibę swojej firmy, tworząc tym samym miejsca pracy dla nowych ludzi. W konsekwencji tego pracownicy zaczną się osiedlać na terenie gminy, co doprowadzi do jej rozwoju. W powyższym schemacie warto zwrócić uwagę na wcześniej wspomniany podatek CIT oraz PIT. Pierwszy pobierany od przedsiębiorstw, a drugi od osób prywatnych. Zgodnie ze schematem, miasto w logiczny sposób może zarobić, wykorzystując te podatki.

Skończmy słodzić, czyli o konsekwencjach i możliwych trudnościach.

Artykuł ten podejmuje wątek spojrzenia młodych na zyskanie statusu miasta przez Parzęczew. Dlatego to właśnie reprezentantów tej grupy społecznej spytałem o trudności, z jakimi może zmierzyć się nowe miasto. Dostałem wiele odpowiedzi, ale wynika z nich jedno: młodzi otwarcie mówią o tym, że nie ma dla nich nic interesującego w wydarzeniach lokalnych. Wskazują, że dostrzegają barierę kreatywności, której organizatorzy takich imprez doświadczają. Abstrahując oczywiście od przykładu z pump truckiem. O rozwiązanie tego problemu zapytałem swoich rówieśników. Oprócz oczywistych rzeczy, takich jak organizowanie atrakcyjnych wydarzeń czy zapewnienie atrakcyjnych nagród lub atmosfery przyjaznej dla młodzieży. Powiedzieli mi, że dla nich ciekawym byłoby angażowanie młodych ludzi w organizację wydarzeń. Jest to interesujące i dość naturalne, że człowiek, który włoży w coś pracę będzie chciał sam dopilnować tego, żeby zobaczyć jej efekty. Może to jest rozwiązanie?

Wcześniej skupiłem się na pozytywnych aspektach transformacji wsi w miasto. Zaliczyłem do nich między innymi: sprowadzenie nowych mieszkańców i przedsiębiorstw, rozwój miasta i budowę nowych domów i osiedli oraz wzrost zarobków. Mając to na uwadze, spójrzmy na dotychczas spokojny Parzęczew i zastanówmy się, w jaki negatywny sposób zyskanie praw miejskich może wpłynąć na naszą miejscowość. Osobiście wyróżniłbym trzy następujące możliwe minusy: utratę spokojnego charakteru miejscowości, zmiany na rynku pracy oraz w społeczności lokalnej. Może pojawić się obawa przed utratą spokojnego środowiska wiejskiego, gdzie wszystko jest łatwe i dostępne, a życie wolniejsze. Transformacja wsi w miasto może prowadzić do wzrostu ruchu, hałasu i ogólnego zatłoczenia. Przyjście nowych mieszkańców do miasta może wpłynąć na lokalny rynek pracy. Pomimo tego, że może to otworzyć nowe możliwości zatrudnienia, to obawy o małe przedsiębiorstwa, które prawdopodobnie doświadczą trudności w konkurowaniu z większymi firmami są uzasadnione.

Podsumowując, odzyskanie przez Parzęczew praw miejskich otwiera przed lokalną społecznością wiele perspektyw rozwoju, zarówno ekonomicznego, społecznego, jak i kulturowego. Wdrażanie różnorodnych inicjatyw z uwzględnieniem aktywnego udziału młodzieży stwarza szanse na budowanie bardziej atrakcyjnego środowiska dla nowych mieszkańców i przedsiębiorców. Aktywność młodzieżowej redakcji Młody Paryż może stać się kluczowym czynnikiem w promocji miasta i wzrostu jego atrakcyjności. Jednakże, wraz z pozytywnymi aspektami transformacji pojawiają się również potencjalne wyzwania i trudności. Zmiany w charakterze spokojnej atmosfery miejscowości, dynamiczne przemiany na rynku oraz inne wymienione wyżej czynniki mogą wymagać odpowiedniego zarządzania i podejmowania działań, mających na celu zachowanie tożsamości, tak kluczowej dla mieszkańców. Istotne jest, aby w procesie rozwoju miasta uwzględniać zrównoważony rozwój. Dlatego warto stale wzbogacać listę podejmowanych inicjatyw o nowe pomysły, jednocześnie kontynuując działania już rozpoczęte. Dzięki temu Parzęczew będzie mógł rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami lokalnej społeczności.

Loading

Avatar photo

Jakub Ciniewicz

Od zawsze fascynowało mnie występowanie przed kamerą i trzymanie mikrofonu w ręce. Uwielbiam uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, gdzie mogę działać spontanicznie i angażować się bezpośrednio w kontakt z rozmówcą i publicznością. Zakończyłem swoją przygodę ze Szkołą Podstawową w Parzęczewie, a naukę kontynuuję w Liceum Uniwersytetu Łódzkiego. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczycie mnie nie tylko na swoich ekranach, ale również jako aktywnego uczestnika różnorodnych wydarzeń, gdzie będę mógł spełniać się jako młody dziennikarz na waszych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *