Rozmaitości

Przydatny, choć często zgubny – wszystko o stresie

Słownikowa (SJP) definicja stresu brzmi następująco: „stresem nazywamy stan wzmożonego napięcia nerwowego, będący reakcją na działanie negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych„. Stres występuje u każdego z nas, jednak czy zastanawialiście się kiedyś jak sobie z nim radzić, czym jest spowodowany lub u kogo najczęściej się pojawia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej w wywiadzie, którego udzieliła mi Pani Psycholog.

Jak radzić sobie ze stresem?
„Najlepszy sposób, aby radzić sobie ze stresem każdy z nas, metodą prób i błędów powinien dobrać indywidualnie. Jednak moim zdaniem najlepszym sposobem jest długi spacer, rozmowa z drugim człowiekiem, medytacja, sport lub podcast.

Czym jest powodowany stres?
„Stres najczęściej powodowany jest przez obowiązki szkolne, obowiązki w pracy, wymagania ze strony innych osób, presję społeczeństwa lub własne oczekiwania względem siebie.”

U kogo najczęściej występuje?
„Myślę, że u wszystkich :)”

Jakich objawów stresu nie należy lekceważyć i udać się do specjalisty?
„Czynnikami, które powinny nas niepokoić są: nadmierne wypadanie włosów, spadek masy ciała, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej.”

Kiedy stres może sprzyjać, a kiedy szkodzić?
„Stres może być pomocnym narzędziem w podejmowaniu trudnych decyzji, a szkodzić wtedy, gdy nie umiemy sobie z nim radzić i przez to może nas paraliżować.”

Czy przez stres jesteśmy bardziej narażeni na choroby?
„Tak, jak najbardziej. Zbyt dużo stresu może osłabić układ odpornościowy i spowodować łatwiejsze zachorowanie.”

Która technika antystresowa jest najbardziej skuteczna?
„To bardzo indywidualna kwestia. Dla każdego może to być coś innego. Najważniejsze, aby wybrać coś, co będzie nam pomagało. Dla jednych będzie to medytacja, a dla innych ciężki trening na siłowni.”

A Wy? Znacie jakieś techniki antystresowe? Jak sobie radzicie ze stresem? Sprzyja Wam czy szkodzi? Podzielcie się z nami odpowiedzią w komentarzu.

Loading

Avatar photo

Wiktoria Pietras

Uczę się w Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie. Jestem w klasie językowej, dlatego posiadam dużą swobodę w rozmowach z ludźmi. Bardzo lubię oglądać filmy, najczęściej komediowe lub romantyczne, ale najbardziej cenię sobie spędzony czas w gronie przyjaciół. Interesuję się psychologią i właśnie w tej dziedzinie widzę siebie w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *