Rozmaitości

Jak rozpocząć swoją podwodną przygodę?

Chciał(a)byś spróbować swoich sił w nurkowaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny? A może martwisz się tym, czy – i ewentualnie jak – można się porozumiewać z instruktorem, kiedy już znajdziecie się pod wodą? Jeśli na którekolwiek z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi „TAK”, to koniecznie zapoznaj się z tym poradnikiem.

Na dobry początek

Aby rozpocząć podwodną przygodę, warto zgłosić się do sprawdzonej szkoły nurkowania. Nie martwcie się, jeśli nigdy wcześniej nie mieliście żadnej styczności z tym sportem – w placówce nauczą Was wszystkiego od podstaw. Na początek polecam snurkowanie, czyli powierzchniowe pływanie z płetwami, maską i rurką. 

Warto wiedzieć, że szkoły nurkowania często oferują pierwszą próbną lekcję w basenie, podczas której można zanurzyć się na niewielką głębokość i zobaczyć, czy to w ogóle coś dla nas.

Ekwipunek

Szkoła nurkowania, którą wybierzecie, powinna zapewnić Wam cały sprzęt, czyli: piankę (kombinezon), płetwy, maskę do pływania oraz jacket z butlą i automatem oddechowym. 

Komunikacja

Podczas nurkowania, rzecz jasna, mówienie jest utrudnione, więc komunikujemy się niewerbalnie, czyli za pomocą mowy ciała. Przed pierwszym zejściem na większą głębokość instruktor powinien ustalić z Wami, jakie będą to gesty. Na początku wystarczy tylko kilka znaków, jednak z czasem na pewno pojawi się ich więcej. Na zamieszczonej niżej grafice możecie zobaczyć niektóre z nich.

Źródło: divingatlantis.com.

4 złote zasady nurkowania

1) NIE PANIKUJ! Oddychaj głęboko i spokojnie – nie wstrzymuj oddechu. Jeśli zaczniesz oddychać szybko i płytko, nie nabierzesz powietrza do płuc. 

2) Wyrównuj ciśnienie w uszach – co około 1-2 metry poczujesz nacisk na błonę bębenkową. Wystarczy zatkać nos i lekko go wydmuchać – ciśnienie wyrówna się, a dyskomfort zniknie. 

3) Nie zapominaj o komunikacji – zawsze co jakiś czas spoglądaj na instruktora i „odpowiadaj” na jego „pytania”. 

4) Jeśli pod Twoją maskę wleje się woda, nie martw się – wystarczy przycisnąć 2 palce w miejscu między oczami i wydmuchać powietrze przez nos, a woda zniknie.

Gdzie najlepiej nurkować?

Oczywiście w Polsce znajdziecie mnóstwo centrów nurkowych – przy basenach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych. Ja jednak najbardziej polecam Morze Czerwone, ponieważ podczas nurkowania dodatkowo możecie podziwiać niezwykłe podwodne życie tętniące w tym akwenie – piękne rafy koralowe, faunę i florę. Zobaczcie, jak tam pięknie…

Loading

Avatar photo

Konstancja Kisser

Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej w Parzęczewie, aktualnie uczę się w I Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi (profil biol-chem-mat). Interesuję się naukami ścisłymi, lingwistyką i sztuką. Scena i występy przed kamerą to mój żywioł. Uwielbiam sport oraz podróże. Jestem otwarta na nowe wyzwania i znajomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *