Wywiady

Wyzwania, zmiany i nowości w GBP w Parzęczewie

Co w 2022 roku zmieniło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Parzęczewie? Ilu czytelników skorzystało wówczas z jej usług? Jak obecnie wygląda sytuacja finansowa placówki? Na te pytania odpowiada dyrektor Małgorzata Janas.

Jaki był rok 2022 dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Parzęczewie?

Możemy go śmiało określić jako rok zmian, powrotu do normalności po czasie pandemii oraz zderzenie się z nową rzeczywistością po wybuchu wojny w Ukrainie.

Co w 2022 roku zmieniło się w samej bibliotece?

W pierwszych dniach stycznia 2022 roku po wielu latach nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora biblioteki. Placówki mogły wreszcie normalnie funkcjonować po zniesieniu części obostrzeń pandemicznych, aktywnie zacząć uczestniczyć w życiu gminy i jej mieszkańców. GBP w Parzęczewie i Filia w Chociszewie organizowały spotkania, warsztaty, lekcje biblioteczne dla czytelników, uczniów przedszkola oraz szkół podstawowych z terenu gminy.

Rozpoczęłyśmy też Maluszkowe Spotkania w Bibliotece, czyli warsztaty sensoryczno-kreatywne dla najmłodszych. W tym samym roku z inicjatywy radnych: Bogdana Wydrzyńskiego, Antoniego Barańskiego oraz Małgorzaty Synowiec, powstał Klub Ludzi Ciekawych Książki (spotkania odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca).

Poza tym odbywały się liczne wydarzenia, m.in. konkursy (np. w Filii w Chociszewie przeprowadzono konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci). W dniach 8-15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek pod hasłem Biblioteka świat w jednym miejscu, w ramach którego w GBP w Parzęczewie i Filii w Chociszewie zorganizowałyśmy spotkanie autorskie dla dzieci z poetą Eugeniuszem Dolatem. Pierwszy raz odbyła się Noc Bibliotek pod hasłem To się musi powieść (w GBP w Parzęczewie i Filii w Chociszewie był seans filmowy, gry i zabawy z nagrodami ufundowanymi dzięki wsparciu Gminnej Komisji do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Parzęczewie, a od wydawnictwa Egmont otrzymaliśmy zestaw komiksów dla dzieci).

Rok 2022 to także rok projektów. Wzięliśmy udział w kolejnej edycji projektu Instytutu Książki pn. Mała Książka – Wielki Człowiek, który ma na celu zachęcanie dzieci poniżej 6. roku życia do odwiedzania biblioteki i czytania książek. Zrealizowaliśmy również projekt Cyfrowe Kompetencje Społeczeństwa w ramach środków z Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 (odbyły się szkolenia dla bibliotekarzy oraz warsztaty dla dzieci w wieku 10-18 lat z kodowania z grą Scootie Go!, przenieśliśmy się w wirtualną rzeczywistość za pomocą okularów VR oraz powstały prace przy użyciu długopisu 3D).

Cały czas staramy się dopasowywać do potrzeb odbiorców.

Opowie Pani o przykładowych działaniach, które są odpowiedzią na potrzeby czytelników?

Wychodząc naprzeciw nowym trendom w czytelnictwie, umożliwiliśmy w naszych placówkach otrzymanie darmowych kodów Legimi, dzięki którym każdy czytelnik biblioteki może dostać nielimitowany dostęp do ponad 16 000 e-booków i audiobooków. Od 2022 roku obie biblioteki są dostępne dla mieszkańców naszej gminy także w soboty (według harmonogramu widniejącego na naszej stronie internetowej).

Cały rok trwały prace nad zwiększeniem atrakcyjności i dostępności księgozbioru poprzez zakup nowości wydawniczych. Przyłączeni jesteśmy również do systemu ACADEMICA umożliwiającego dostęp do zbiorów z domen publicznych (m.in. POLONA), które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielone Bibliotece Narodowej oraz zbiory chronione prawem autorskim. Na stronie internetowej udostępniony został katalog online, dzięki któremu czytelnicy mogą zdalnie zapoznać się z księgozbiorem obu bibliotek oraz zamówić daną pozycję poprzez e-mail lub telefon. Rozpoczęliśmy też proces cyfryzacji, w 2022 roku trwały prace wdrożeniowe przygotowujące do uruchomienia katalogu ALFIOS.

W tym roku zainicjowaliśmy również pracę nad poprawą wizerunku. Dzięki współpracy z działem promocji Urzędu Gminy w Parzęczewie zostało wykonane logo biblioteki. Chciałabym zaznaczyć, że nasze biblioteki zlokalizowane są w budynkach szkół i pełnią obowiązki bibliotek szkolnych, ale jesteśmy bibliotekami publicznymi z wolnym dostępem do księgozbioru dla każdego.

Wspomniała Pani o wielu pozytywnych zmianach. Ciekawa jestem, czy zmieniła się liczba czytelników…

Mówi się, że coraz mniej ludzi czyta, a nasza biblioteka zarejestrowała 894 czytelników, w tym 60 nowych. Bibliotekę odwiedziło aż 14 986 osób wypożyczających w sumie 15 064 woluminów.

Co najczęściej wypożyczano?

Okazuje się, że w roku 2022 największą popularnością cieszyły się: Dziennik 8-bitowego wojownika (seria Minecraft), Dziennik Youtubera Marcusa Emersona, seria Najfutbolniejsi, której twórcą jest Roberto Santiago oraz Franek i Finka Anety Jadowskiej. Natomiast starsza młodzież stawiała na takie nazwiska jak: Collen Hoover, Brandon Mull (seria Baśniobór) i John Flanagan (seria Zwiadowcy). Dorośli czytelnicy zaś najchętniej sięgali po książki Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza, Lucindy Riley czy Margaret Atwood, a także po pozycje ze specjalnego działu – Nobliści.

Czy w ubiegłym roku w bibliotece pojawiły się jakieś nowe pozycje?

W 2022 roku udało się zakupić aż 576 woluminów, w tym 153 z dotacji pozyskanej z MKiDN. Również nasi czytelnicy dostarczają bibliotece dary książkowe, a działające na terenie gminy szkoły podstawowe zakupują lektury dla uczniów.

Jak ocenia Pani sytuację finansową placówki?

Dzięki wsparciu Wójta Gminy Parzęczew Ryszarda Nowakowskiego oraz radnych udało się zakupić sprzęt komputerowy, czytniki, kody kreskowe i karty biblioteczne (w związku z rozpoczęciem procesu cyfryzacji bibliotek), a także wyposażanie placówek.

Co było największym wyzwaniem w minionym już roku?

Największym wyzwaniem okazały się prace związane z wdrożeniem systemu bibliotecznego. Po zniesieniu części obostrzeń pandemicznych podjęta została praca nad promocją biblioteki jako miejsca dostępnego dla wszystkich mieszkańców, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i czuł się swobodnie.

A co było największym sukcesem?

Dla biblioteki największym sukcesem było to, że udało aktywować mieszkańców gminy i zachęcić do odwiedzania bibliotek. Jak już wspomniałam, powstały Maluszkowe Spotkania w Bibliotece, Klub Ludzi Ciekawych Książki. Udało nam się też stworzyć logo biblioteki. Zakupiliśmy sprzęt komputerowy, aby rozpocząć proces cyfryzacji. Dla mnie samej największym wyzwaniem, a zarazem przyjemnością, było rozpoczęcie pracy w GBP w Parzęczewie.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Zdjęcie pochodzi z fanpage’a Gminnej Biblioteki Publicznej w Parzęczewie.

Loading

Avatar photo

Maria Banasiak

Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej w Parzęczewie. Interesuję się geografią. Najlepiej odnajduję się w tematyce kulturalnej. Z łatwością przychodzi mi poznawanie nowych ludzi i prowadzenie z nimi dyskusji. Jestem osobą ciekawą świata, szybko się uczę, a poza tym straszna ze mnie gaduła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *