KulturaPodróże

Młody Paryż w podróży – Malta

2 lipca wyjechałam na obóz językowy na Maltę. Spędziłam tam bardzo produktywny i aktywny tydzień. Wybrałam to miejsce, ponieważ chciałam połączyć wypoczynek z nauką i zwiedzaniem, co udało się znakomicie.

Pobyt u rodziny goszczącej

Przez cały tydzień mieszkałam wraz z uczniami z Polski i Włoch u tzw. „host family”. Było to nowe i ciekawe doświadczenie, ponieważ niemal cały czas musiałam komunikować się w języku angielskim. Dzięki temu miałam też okazję poznać maltańskie zwyczaje i codzienność. Rodziny były bardzo miłe, wykwalifikowane i ciepło przyjęły nas w swoich domach. Mieszkaliśmy w miejscowościach Swieqi i Pembroke na wschodnim wybrzeżu Malty.

Kurs językowy

Przed 4 dni uczestniczyłam w 13-godzinnym kursie języka angielskiego w renomowanej szkole Link School of English. Na podstawie testu poziomującego stworzono międzynarodowe grupy (każda z nich składała się z około 15 osób), w których odbywały się zajęcia. Lekcje były bardzo ciekawe i kreatywne. Pracowaliśmy w parach, zespołach i samodzielnie. Rozwijaliśmy umiejętności pisania, słuchania i czytania ze zrozumieniem, ale przede wszystkim dużo rozmawialiśmy. Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu i określające nasz poziom znajomości języka angielskiego.

Valetta – stolica Malty

To znane jako „muzeum pod gołym niebem” miasto usytuowane jest między dwiema zatokami: Grand Harbour i Marsamxett. Miejsce to ma bardzo bogatą historię (zwłaszcza z okresu II wojny światowej) i wiele zabytków. Dzięki temu można je znaleźć na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Niezwykłe wrażenie robi m.in. system wielu fortyfikacji i murów, którymi otoczona jest Valetta.

Mdina

Mdina – dawna stolica Malty – to piękne i zabytkowe miasto. Kręte i wąskie uliczki tworzą razem swoisty labirynt. Odwiedziłam to miejsce po zmroku i udało mi się zobaczyć cudowną panoramę Malty nocą.

Wyspa Gozo

Gozo pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich wysp należących do archipelagu Wysp Maltańskich. Aby się tam dostać, musiałam odbyć 30-minutową podróż promem. Na wyspie znajduje się jedna z najważniejszych maltańskich świątyń – bazylika Ta’ Pinu. Odwiedziłam tam też Citadel – miasteczko z cytadelą, leżące w centrum Rabatu, inaczej zwanego Victorią. Wyspę tę charakteryzują piękne skaliste wybrzeża i urokliwe zatoki.

Podsumowanie

Malta jest przepiękna i z chęcią jeszcze kiedyś tam wrócę. Maltańczycy są bardzo przyjaźni, mili i otwarci. Przez ten tydzień przeżyłam niezapomniane chwile, poznałam nowych przyjaciół, zwiedziłam nowe miejsca. Miałam okazję podszlifować mój angielski na wielu poziomach, ale też wypocząć i zrelaksować się. Koniecznie odwiedźcie tę urzekającą wyspę!

Galeria zdjęć

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym artykule zostały wykonane przez autorkę.

Loading

Avatar photo

Konstancja Kisser

Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej w Parzęczewie, aktualnie uczę się w I Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi (profil biol-chem-mat). Interesuję się naukami ścisłymi, lingwistyką i sztuką. Scena i występy przed kamerą to mój żywioł. Uwielbiam sport oraz podróże. Jestem otwarta na nowe wyzwania i znajomości.

2 komentarze do “Młody Paryż w podróży – Malta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *