Ekologia

Międzynarodowy Dzień Ziemi – jak możemy pomóc naszej planecie?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia od ponad 50 lat! Pierwszy w historii odbył się w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to amerykanie zebrali się na ulicach, aby wspólnie zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. W roku 2009 dzień 22 kwietnia został oficjalnie ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. To coroczne wydarzenie świętujemy w celu szerokiego zachęcania do ochrony środowiska oraz poszerzania świadomości ekologicznej. Dzień Ziemi obchodzony jest w 191 innych państwach na całym świecie. Z tej okazji organizowane są przeróżne pikniki, festiwale, marsze, a także koncerty.

W Hiszpanii co roku prowadzona jest intensywna kampania w celu budowania społeczności zaangażowanej w ochronę środowiska – odbywają się spotkania online, debaty i dyskusje w mediach społecznościowych, aby każdy wiedział, co może zrobić, by chronić naszą planetę. Z kolei w Afganistanie do tej pory posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu.

Cały świat jest świadom zagrożeń, jakie płyną ze współczesnego funkcjonowania na Ziemi. Co w takim razie my możemy zrobić dla naszej planety? Segregacja śmieci jest kluczową i bardzo istotną kwestią. Wielką różnicę może zrobić to, że nie zostawimy plastikowej butelki, puszki, czy reklamówki na ziemi. W lesie, na plaży, w parku, na chodnikach i wielu innych miejscach z szacunku do ludzi i planety powinniśmy znaleźć kosz przeznaczony do tego, co chcemy wyrzucić. Równie ogromne znaczenie ma szacunek do zwierząt i roślin. Na świecie istnieje  wiele gatunków bliskich wyginięciu. Dbajmy więc o nie w sposób szczególny.

Korzystanie z plastikowych opakowań ma drastyczny wpływ na nasze środowisko i życie. Plastik rozkłada się w ziemi od 100 do nawet 1000 lat, natomiast pijąc z plastikowych butelek szkodzimy własnemu zdrowiu. Jest to tworzywo sztuczne zawierające substancje chemiczne takie jak bisfenol czy ftanale, a te z kolei mogą mieć negatywny wpływ na układ hormonalny oraz rozrodczy człowieka. Jeśli słońce ogrzeje daną butelkę z wodą, z plastikowych ścianek utleniają się niebezpieczne substancje, które wypijamy. Naukowcy wykryli już elementy mikroplastiku w krwi, mózgu, a nawet wodach płodowych…  

Jeśli chcielibyśmy połączyć zdrowy tryb życia z dbaniem o środowisko, możemy zacząć uprawiać plogging – jest to bieganie połączone ze zbieraniem śmieci. Z kolei rezygnacja z jedzenia mięsa zapobiega krzywdzeniu zwierząt, zmniejsza zużycie wody oraz ogranicza emisje gazów cieplarnianych. Do tego produkcja warzyw, owoców czy zbóż i roślin strączkowych wymaga mniej energii i zasobów niż mięsa, a oszczędność wody tak jak i energii ma duży (pozytywny) wpływ na naszą planetę.

Ziemia jest równie ważna tak jak powietrze, dla czystości którego możemy zrezygnować z samochodu, zamieniając go na rower, rolki, bądź inny środek transportu, który nie powoduje emisji spalin. A jeśli musimy dostać się do najbliższego sklepu, możemy to zrobić poprzez spacer i przy okazji pozbierać po drodze śmieci, które ktoś wyrzucił na ziemię

Ekologia i dbanie o planetę nie wymagają z naszej strony wiele wysiłku – wystarczy połączyć życie codzienne z drobnymi czynnościami na rzecz ochrony środowiska. Jeśli każdy z nas wprowadziłby chociaż jedną ekologiczną czynność do swojego życia, nie tylko w dniu poświęconym naszej Ziemi, ale i na co dzień, miałoby to ogromny wpływ na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń i śmieci w środowisku.


Loading

Avatar photo

Natasza Michalska

Uczęszczam do VIII klasy Szkoły Podstawowej w Chociszewie (jestem tam przewodniczącą szkoły). Interesuję się makijażem oraz psychologią, z którą wiążę swoją przyszłość. Do redakcji dołączyłam, ponieważ zaciekawiła mnie fotografia i reportaż. Lubię rozmawiać z ludźmi, jestem otwarta na nowe doświadczenia, a także mocno stawiam na rozwój osobisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *