Wywiady

Parzęczew przyjazny poetom

25 listopada w Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Czarno na Białym”. O tegorocznej odsłonie tego wydarzenia opowiada Renata Nolbrzak – dyrektor FIT-u.

To już XVIII edycja konkursu „Czarno na Białym. Czym tegoroczna odsłona wyróżniała się na tle pozostałych? 

Właściwie można powiedzieć, że niczym – jak zawsze wpłynęło ponad sto zestawów wierszy z całej Polski, jak zawsze jury wybrało te najlepsze… Jednocześnie każda edycja jest inna, bo wpływają inne wiersze, poznajemy nowych laureatów, podziwiamy co roku inną poezję. Inna też jest oprawa uroczystości, za każdym razem charakter tego poetycko-muzycznego parzęczewskiego święta jest nieco inny. Bardzo się cieszę, że uczestniczy w nim wielu naszych mieszkańców, bardzo dziękuję za udział w wydarzeniu naszej parzęczewskiej publiczności. 

Jak ocenia Pani poziom nadesłanych prac? 

To pytanie należałoby w zasadzie skierować do jurorów. To oni oceniają nadesłane wiersze i wybierają laureatów. Od wielu lat członkami jury „Czarno na Białym” są: Konrad Tatarowski, Maria Duszka i Marek Czuku. Zarówno w mojej ocenie, jak i opinii jurorów, jak co roku, poziom był bardzo zróżnicowany – są wiersze znakomite, wybitne, są też utwory mniej utalentowanych autorów.  

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyły dwa wydarzenia – koncert Elizy A. Tkacz oraz spotkanie z Michałem Murowanieckim. Nie miałem okazji zapytać publiczności, dlatego do Pani kieruję pytanie, jak się podobały te dwa występy? 

Z wielką przyjemnością gościmy zawsze zarówno poetów, którzy promują swoją twórczość, jak i artystów muzyków, którzy uświetniają te wydarzenia. Tak też było i w tym roku. Michał Murowaniecki w rozmowie z Rafałem Gawinem opowiadał o swojej twórczości i czytał wiersze z ostatnio wydanego tomu. Koncert Elizy A. Tkacz był jednym z lepszych koncertów, na jakie zaprosiliśmy parzęczewską publiczność na przestrzeni ostatnich lat. Znakomita muzyka młodej artystki bardzo podobała się nie tylko nam – organizatorom, ale także publiczności, która z entuzjazmem dawała temu wyraz. Organizacja koncertu była możliwa dzięki łódzkiemu Domowi Literatury, z którym od lat współpracujemy. 

Jakie nagrody otrzymali wygrani? 

Od kilkunastu już lat laureaci konkursu otrzymują nagrody finansowe. Zwycięzca tegorocznej edycji – Piotr Zemanek z Bielska–Białej otrzymał nagrodę w wysokości 700 zł. Laureat, mimo, że mieszka w tak odległym mieście, przyjechał do Parzęczewa na rozstrzygnięcie konkursu. Nie jest to jego pierwsza wygrana w „Czarno na Białym” – Piotr Zemanek wygrał nasz konkurs także 14 lat temu. To było bardzo miłe spotkanie, poeta mówił, że przez te wszystkie lata czekał na kolejną możliwość przyjazdu do Parzęczewa, wspominał to spotkanie sprzed lat i podkreślał, że wszędzie opowiada o Parzęczewie, jako miejscu niezwykle przyjaznym. Oczywiście bardzo miło nam to słyszeć i cieszę się, że konkurs „Czarno na Białym” ma tak dużą wartość promocyjną. Bardzo pozytywnie wyrażają się także o Parzęczewie jurorzy – nie tylko w mediach społecznościowych, ale także w innych publikacjach.  

Dziękuję za rozmowę.

PS Następna edycja konkursu „Czarno na Białym” już za rok.

Loading

Avatar photo

Jakub Ciniewicz

Od zawsze fascynowało mnie występowanie przed kamerą i trzymanie mikrofonu w ręce. Uwielbiam uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, gdzie mogę działać spontanicznie i angażować się bezpośrednio w kontakt z rozmówcą i publicznością. Zakończyłem swoją przygodę ze Szkołą Podstawową w Parzęczewie, a naukę kontynuuję w Liceum Uniwersytetu Łódzkiego. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczycie mnie nie tylko na swoich ekranach, ale również jako aktywnego uczestnika różnorodnych wydarzeń, gdzie będę mógł spełniać się jako młody dziennikarz na waszych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *