Recenzje

Trojany: kino pod chmurką 

12 sierpnia na godz. 20.30 do Siedliska w Trojanach przybyli wielbiciele kina plenerowego. Na piątkowy wieczór zaplanowano projekcję filmu pt. „Milioner (1977). Przed seansem głos zabrali organizatorzy przedsięwzięcia – Antoni Barański i Jan Synowiec, którzy krótko wprowadzili widzów w tematykę filmu wyreżyserowanego przez Sylwestra Szyszkę. Projekcja została przerwana z powodu warunków atmosferycznych. Już niebawem poznamy nowy termin pokazu, a tymczasem przygotowaliśmy dla Was krótki opisMilionera, który być może zachęci Was do jego obejrzenia.

Józef Mikuła to kierowca ciężarówki, który dodatkowo prowadzi wraz ze swoją matką małe gospodarstwo rolne. Punktem zwrotnym w jego życiu okazuje się wygrana w totka. Wiadomość ta – mimo chęci zachowania jej w tajemnicy – błyskawicznie rozchodzi się we wsi. Kiedy po odebraniu pieniędzy Józef porzuca pracę kierowcy i postanawia zmodernizować gospodarstwo, szybko zaczyna się spotykać z niechęcią ze strony swoich sąsiadów… Cała sytuacja dotyka również jego matkę. Kobieta nie rozumie, czemu ludzie, z którymi od zawsze żyła w zgodzie, robią takie rzeczy.

W filmie idealnie uchwycono negatywne cechy polskiej mentalności. Szyszko pokazał, jak szybko niektórzy ludzie potrafią zmienić nastawienie do kogoś, komu się poszczęści. Czy zamiast cieszyć się z dobrej sytuacji sąsiadów trzeba zacząć ich nienawidzić? Ile złych rzeczy musi się wydarzyć, żeby uświadomić sobie, jak wielką krzywdę można wyrządzić przez zazdrość i ślepą zawiść? Jaką cenę trzeba zapłacić za opamiętanie się? Sprawdźcie koniecznie.

Maria Banasiak i Patryk Stańczyk

Loading

Avatar photo

Maria Banasiak

Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej w Parzęczewie. Interesuję się geografią. Najlepiej odnajduję się w tematyce kulturalnej. Z łatwością przychodzi mi poznawanie nowych ludzi i prowadzenie z nimi dyskusji. Jestem osobą ciekawą świata, szybko się uczę, a poza tym straszna ze mnie gaduła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *