Wywiady

Nowa funkcja aplikacji EcoHarmonogram

Od niedawna mieszkańcy naszej gminy są zachęcani do porządkowania swoich domów, szaf i garaży. Wszystko za sprawą nowej funkcji w aplikacji EcoHarmonogram, która umożliwia wymianę lub oddanie rzeczy takich jak np. odzież, meble, zabawki czy książki. O tym użytecznym dla środowiska rozwiązaniu opowiada Magdalena Wasiak, pracownica Urzędu Gminy w Parzęczewie.

Jak działa funkcja „Oddaj/Wymień, z której można skorzystać w aplikacji EcoHarmonogram?

Bezpłatna aplikacja EcoHarmonogram działa już od dawna, ale od 1 kwietnia pojawiła się nowa funkcjonalność dostępna w module GOZ. Nowy panel o nazwie „Oddaj/Wymień” to platforma umożliwiająca mieszkańcom publikowanie ogłoszeń o przedmiotach, które chcieliby oddać lub wymienić. Ogłoszenia są grupowane w kategorie pozwalające na wygodne i efektywne użytkowanie modułu. Użytkownicy mają wgląd w listę aktualnie dostępnych ogłoszeń i w łatwy sposób mogą wyszukać interesujące ich oferty.

Jakie są główne cele tej opcji?

Platforma „Oddaj/Wymień” to kolejne działanie promujące gospodarkę w obiegu zamkniętym, czyli model produkcji i konsumpcji oparty na recyklingu dostępnych już zasobów tak długo, jak to możliwe, oraz wtórnym obiegu przedmiotów – dzieleniu się, pożyczaniu, wymianom, naprawie. Chcemy zachęcać mieszkańców do podejmowania działań na rzecz zapobiegania powstawaniu odpadów. Część rzeczy zamiast trafić do kosza może być wykorzystana ponownie. Często nie wiemy, co zrobić z nadmiarem posiadanych ubrań, książek, artykułów wyposażenia domowego. Dopóki rzeczy są w dobrym stanie i nadają się do użytku, nie warto zanosić ich na śmietnik. Dzięki lokalnej platformie wymiany możemy dać drugie życie odpadom, aby część z nich trafiła z powrotem do użytku.

Jakie korzyści może przynieść mieszkańcom ta funkcja?

Dzięki ograniczeniu ilości odpadów każdy mieszkaniec może przyczynić się do obniżenia kosztów wywozu odpadów. Oprócz działania na rzecz ograniczenia liczby odpadów mieszkańcy mają okazję do uporządkowania domów, szaf, garaży lub przeciwnie – uzupełnienia wyposażenia o potrzebne rzeczy.

Jakie są procedury związane z oddawaniem lub wymienianiem przedmiotów?

Użytkownik, który będzie chciał wymienić się jakąś rzeczą, powinien skorzystać z formularza „Dodaj ogłoszenie”. Tam można wybierać z utworzonych już kategorii przedmiotów, co ułatwi innym ich wyszukiwanie. Po wprowadzeniu nazwy, opisu i zdjęcia, ogłoszenie można opublikować, po wcześniejszej akceptacji regulaminu platformy. Po utworzeniu ogłoszenia na adres mailowy twórcy zostanie przesłany link aktywujący. Po jego kliknięciu ogłoszenie zostanie opublikowane. Całość jest prosta i intuicyjna w obsłudze.

Jakie przedmioty można oddać lub wymienić?

Wymieniać lub oddać możemy większość rzeczy, choć tak naprawdę najbardziej popularne są: odzież, dodatki, meble, zabawki, książki. W myśl zasady: to, co tobie już się nie podoba, może się okazać prawdziwą „perełką” dla kogoś innego. I na odwrót. Użytkowników obowiązuje jednak przestrzeganie zasad opisanych w regulaminie, zwłaszcza w zakresie rzeczy zabronionych do wystawienia.

Czy istnieją jakieś wytyczne dotyczące stanu i jakości wystawianych przedmiotów?

Mogą to być rzeczy używane w dobrym stanie, ale również takie, które wymagają drobnych napraw lub renowacji. Być może ktoś inny będzie w stanie naprawić coś, co my byśmy wyrzucili.

Czy korzystanie z tej funkcji wiąże się z jakimiś opłatami?

Za rejestrację, założenie konta i użytkowanie platformy nie są pobierane żadne opłaty.

Czy Urząd Gminy w jakiś sposób monitoruje proces oddawania i wymiany przedmiotów?

Sposób, czas i miejsce odbioru oferowanych przedmiotów uzgadniają między sobą oferent i nabywca. Urząd Gminy jest jedynie podmiotem udostępniającym platformę bezpłatnie dla mieszkańców.

Z funkcji „Oddaj/Wymień” mieszkańcy mogą korzystać od niedawna. Czy na tym etapie planowane są już jakieś ulepszenia lub dodatkowe możliwości?

Na chwilę obecną nie planujemy wprowadzenia ulepszeń, jednak jeśli w trakcie korzystania i użytkowania panelu pojawi się taka konieczność, weźmiemy to po uwagę.

A czy znane są już jakieś opinie mieszkańców na temat tej funkcji?

Mieszkańcy dopiero od niedawna mają możliwość korzystania z panelu „Wymień/Oddaj”, więc nie mamy jeszcze opinii na ten temat. Natomiast sukcesywnie rośnie liczba użytkowników. Osobom, które dotąd nie korzystały z aplikacji EcoHarmonogram, podpowiadamy, że można ją pobrać ze sklepów App Store (na system IOS) i Google Play (dla systemu Android).

Dziękuję za rozmowę.

Aplikację można pobrać za pomocą poniższego kodu QR.

Loading

Avatar photo

Patryk Stańczyk

Interesuję się nowinkami informatycznymi oraz technologicznymi. Każdego dnia dążę do zdobywania wiedzy na ten temat. Cechuje mnie komunikatywność, przez co tworzę żywe zespoły zbudowane na wzajemnej pomocy. Jestem otwarty na nowe pomysły, co pozwala mi robić postępy na każdej płaszczyźnie mojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *