KulturaRozmaitości

Czytajmy! – o roli książek w życiu i korzyściach z nich płynących

Książki zawsze były, są i będą źródłem szerokiej wiedzy. Gatunków literatury jest tak wiele, że pozwoliło to stworzyć całe mnóstwo papierowych dzieł. Konkretne książki mają charakter edukacyjny, ale również rozrywkowy czy pomocniczy, a na półkach sklepowych znajdziemy też takie oparte na prawdziwych zdarzeniach lub fikcyjnie wykreowanych krainach. Co z tego wynika? Każdy z nas może znaleźć coś dla siebie i wejść w świat literatury, ciesząc się wyjątkowo spędzonymi chwilami przy książce. W czasach, w których szukając odpowiedzi na nasze pytania, sięgamy zazwyczaj do internetu, warto jest utrzymać pewne nawyki. Dlaczego zatem warto wprowadzić w życie nawyk regularnego czytania? Istnieje całe mnóstwo korzyści z niego płynących. Czytając:

1. poszerzamy nasze słownictwo, utrwalamy w głowie pisownie niektórych wyrazów,
2. stymulujemy i ćwiczymy nasz mózg,
3. redukujemy napięcie i stres naszego organizmu, dostarczamy mniej bodźców do mózgu,
4. poprawiamy pamięć i koncentracje,
5. wzmacniamy wyobraźnię i kreatywność,
6. poprawiamy jakość snu.

Plusów jest wiele, a nawyków jeszcze więcej. Możemy zacząć od czytania przez 10 minut wieczorem książki z gatunku, który nas interesuje. Zapewni nam to lepszy sen, uspokojenie i wypoczynek. Istotnym argumentem dla praktyki czytania jest też rozwiązanie danego problemu – przykładowo duża ilość osób, szczególnie w wieku nastoletnim, zmaga się z kompleksami na swój temat. Zwracamy zbyt dużą uwagę na opinie innych ludzi, nie dbając o samego siebie. Łatwo się w tym pogubić. Osobiście ja moje zrozumienie otaczającego mnie świata i samej siebie zaczynałam od świetnie napisanej książki, pt.: „Pieprzyc to!” autorstwa Alexandry Reinwarth. Polecam tę pozycję szczególnie nastolatkom i młodym dorosłym. Istnieją książki, po które możemy sięgnąć w każdym innym przypadku. Jedno jest natomiast szczególnie pewne – czytać warto i należy, bowiem jak mawiał Józef Czechowicz: „Kto czyta – żyje wielokrotnie…”

Loading

Avatar photo

Natasza Michalska

Uczęszczam do VIII klasy Szkoły Podstawowej w Chociszewie (jestem tam przewodniczącą szkoły). Interesuję się makijażem oraz psychologią, z którą wiążę swoją przyszłość. Do redakcji dołączyłam, ponieważ zaciekawiła mnie fotografia i reportaż. Lubię rozmawiać z ludźmi, jestem otwarta na nowe doświadczenia, a także mocno stawiam na rozwój osobisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *